Pestrobarevných pruhů na tělech sportovců si všimnul už asi každý. Oblíbené barevné tejpy nejsou výstředním módním doplňkem. Víte, k čemu se tyto pásky používají a jak by mohly pomoci právě Vám?
Tejping neboli tejpování se v současnosti stává čím dál více oblíbeným neinvazivním řešením bolestivých stavů svalů či kloubů a napomáhá při regeneraci tkání po operacích či úrazech, rehabilitaci či hubnutí.
Chcete se zbavit bolesti? Jste po operaci či úrazu? Nedaří se Vám hubnout? Zdá se Vám Vaše tělo oteklé? Bojujete se sníženou funkcí imunitního systému?
Odpověděli jste alespoň na jednu z uvedených otázek „ano“? V tom případě věnujte tomuto článku pozornost a využijte možnosti snadného a efektivního zlepšení kvality Vašeho života.
Kde se vzaly tejpy?
Metodu tejpingu vymyslel japonský doktor Kenzo Kase už v 70. letech, název je odvozen z anglického slova tape = páska. Tyto náplasťové pruhy byly primárně používány v odvětví sportu pro léčbu poškozené tkáně či namožených svalů. Je zřejmé, že tyto pásky musely být uzpůsobeny tak, aby neomezovaly sportovce v pohybu, a tak souhrou vhodného prodyšného elastického materiálu a techniky lepení vznikl tzv. kineziotejping, který je základem pro všechny další druhy tejpingu.
Jak to funguje?
Díky pružnosti, přilnavosti a různým šířkám tejpů je možné nalepit pásky na konkrétní oblast svalů či kloubů a umožnit tak rozproudění krevního oběhu, napomoci činnosti lymfatického a nervového systému a tím ulevit od bolesti. Lepení náplasťových pruhů má své zákonitosti vycházející ze znalostí anatomie, kineziologie a fyziologie a jejich účinky využívají odborníci z mnoha medicinských odvětví.
Kineziotejping pomáhá:
⦁ Ulevit od bolesti svalů a kloubů a zlepšit jejich funkci
⦁ Podpořit prokrvování tkáně a funkci lymfatického a nervového systému
⦁ Procesu hojení a léčby jizev
Jaké jsou další druhy tejpingu?
Účinky metody tejpingu jsou v dnešní době využívány jako doplněk při rehabilitaci či prevenci vzniku úrazů a své místo si získaly také v různých odvětvích alternativní medicíny.
⦁ Rehabilitační tejping – ortopedický tejping, tejping v neurologii
⦁ Sportovní tejping
⦁ Aku-tejping
⦁ Tejping v estetické medicíně
⦁ Tejping ve stomatologii
Kontraindikace
⦁ Onkologická onemocnění (s výjimkou kdy byla doporučena po onkologické léčbě lymfodrenáž, vždy nutno konzultovat s onkologem)
⦁ Maligní melanom kůže
⦁ Pigmentové névy
⦁ Různé typy bradavic
⦁ Povrchové změny kůže – hnisavé kožní projevy, otevřené rány, diabetická noha, ekzémová onemocnění, dermatitidy
⦁ Hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy – netejpovat oblast krku v blízkosti štítnice!)
⦁ Žilní insuficience (např. křečové žíly)
⦁ Akutní trombózy
⦁ Flebotrombóza
⦁ Tromboflebitida
⦁ Horečnaté stavy
⦁ Zvláštní opatrnost při alergických reakcích na náplasťové materiály
⦁ Neléčený vysoký krevní tlak (oblast krku, hrudníku)
⦁ Velkou obezřetnost je třeba brát při onemocnění typu vrozené srdeční vady, onemocnění ledvin, diabetes mellitus
⦁ Jemná, křehká, špatně hojící se, podrážděná kůže (např. sluncem), syndrom papírové kůže
⦁ Velkou obezřetnost je třeba brát v případě těhotenství a to zejména v oblasti podbřišku a bederní krajiny (reflexní zóna)
Tejping v Institutu zdraví/Institut zdraví nabízí
Lymfatický tejping
Viditelnými důsledky nesprávného fungování lymfatického systému jsou celulitida či otoky různých částí těla, dále se tato porucha projevuje zvýšenou únavou a oslabením imunitního systému.
Lymfatický tejping je jedním ze způsobů podpoření správného fungování lymfatického systému, který ovlivňuje naši obranyschopnost a vstřebávání tuků z potravy.
Lymfotejping využívá pro své účely klasický elastický kineziotejp, který je uzpůsoben do tvaru vějíře pro obsáhnutí co nejširší plochy otoku. Spojnice jednotlivých pásků vějíře je umisťována směrem k hlavě od ošetřovaného místa, případně přímo do míst lymfatických uzlin.